kako-se-resiti-urinarnih-infekcija

Kod žena su urinarne tegobe jedan od češćih zdravstvenih problema i najčešćih infekcija, međutim podaci kažu da ni muškarci ali ni deca nisu pošteđeni.

Naročito u letnjim periodima preporuka za oba pola jeste da stalno menjaju svoju kupaći kostim, da se redovno tuširaju (tu mislimo pre svega na uro – genitalnu regiju), pa i da podešavaju klimu na optimalnu temperaturu. Sa klimom je to bitno jer preterano hladan vazduh u stanu ili kolima dovodi upravo do upale prostate pa i testira kod muškaraca, a kod žena kod mokraćne bešike.

Osobe koje se suočavaju sa konstantnim padom imuniteta imaju pojačan rizik od pojave urinarnih infekcija, ali i svi oni koji nedovoljno unose tečnost, pa i oni koji imaju pesak ili kamen u bubregu, boluju od dijabetesa, imaju uvećanu prostatu ili urođene anomalije. Takođe, urinarne infekcije mogu prouzrokovati i seksualni odnosi kao i neadekvatna higijena, pa i kupanje u nehigijenskim uslovima, rekama, bazenima i hladnom moru. Ono što je u poslednje vreme sve prisutnije jeste i pojava urinarnih infekcija usled zloupotrebe antibiotika koji narušavaju prirodnu floru.

Za urinarne infekcije u većini slučajeva (čak 90%) krive su bakterije od kojih je najčešća Escherichia Coli.

Žene su ugroženije od muškaraca

Koliko su urinarne infekcije zastupljene među stanovništvom pokazuje nam podatak da na godišnjem nivou lekari imaju oko 8 miliona poseta upravo zbog ovih problema. Urinarna infekcija može zahvatiti bubrege i uretere odnosno gornji urinarni trakt, kao i bešiku, uretru, prostatu i testise kod muškaraca odnosno donji urinarni trakt. Uglavnom se kod pacijenata javljaju upala mokraćne bešike, upala mokraćnog kanala dok se ređe javlja upala bubrega.

Ginekolozi upozoravaju žene na podatak da upravo one koje su seksualno aktivne imaju češće urinarne infekcije od neaktivnih. Takođe, i određeni tip kontracepcije kao što su spermicidna sredstva i dijafragma mogu u velikoj meri uvećati rizik za nastanak infekcije kod žena.

Zbog pada nivoa estrogena, žene u pauzi, kao i zbog promena koje nastaju na sluznici urogenitalnog trakta takođe su podložnije urinarnim infekcijama.

Takođe, od faktora rizika prepoznaju se i spuštanje bešike i materice s vremenom i to usled slabljenja mišića karličnog dna, pa i nakon trudnoće, porođaja i sve više zbog viška kilograma.

Svi ovi faktori mogu dovesti i do nevoljnog gubitka urina zbog čega žena nosi dnevni odnosno menstrualni uložak koji je natopljen urinom, pa je i u infekcija urotrakta neminovna kod ovih pacijentkinja.

Urinarne infekcije se javljaju u nekoliko različitih oblika

Simptomi urinarnih infekcija kod muškaraca su uglavnom neosetni, ali  se uglavnom osete tako što pacijenti osete bolno i učestalo mokrenje, peckanje prilikom mokrenja, urin je zamućen dok je mokraća veoma često i obojena pa je roze ili crvene boje. Ta obojena mokraća ukazuje i na prisustvo krvi u mokraćnim kanalima, a pacijenti osećaju i intenzivan miris urina kao i bol u krstima. Bitno je da ukoliko pacijent oseti neke od ovih promena i simptoma obavezno se javi lekaru, kako bi se na vreme krenulo sa lečenjem.

Za urinarne infekcije bitno je znati da se one javljaju u različitim oblicima i to pre svega u zavisnosti od mesta gde je infekcija nastala. Dakle, urinarna infekcija može nastati kako u bubrezima, tako i u mokraćnoj cevi ili bešici.

Koji je razlog za nastanak urinarne infekcije?

U većini slučajeva se urinarne infekcije javljaju kada bakterije iz spoljašnje sredine dođu do naših mokraćnih puteva sve do bešike. One se tu razmnožavaju, a naš urinarni sistem funkcioniše tako da ne dozvoljava ulazak stranih tela. Ipak, nekad je odbrana prosto oslabljena, a te u tim slučajevima bakterija dođe do bešike i zakači se za sluzokožu pa i prouzrokuje infekciju.

Prirodno lečenje urinarne infekcije

Dakle, zaključak je da ukoliko dođe u našem organizmu do stresa, napora, pada imuniteta ili pojave neke druge telesne infekcije vrlo je verovatno da će doći i do urinarne infekcije. Izlečenje u većini slučajeva može biti na prirodnoj bazi, a uspeh je naravno u biljnim čajevima.

Na primer možete dnevno da pijete i do dva litra čaja od breze, kukuruzne svile, peršuna ili bosiljka i to pre svega jer ove biljke utiču na učestalo mokrenje, pa ćete i vi brže izbaciti bakteriju iz organizma. Naravno, u manjim količinama možete piti ove čajeve i to preventivno ukoliko spadate u takozvanu rizičnu kategoriju.

Higijena je takođe bitna

Najvažniji korak u zaštiti protiv urinarnih infekcija jeste higijena, ali i takozvano uzdržavanje od mokrenja koje ni u kom slučaju ne treba raditi. Upravo kada se pacijent suzdržava od mokrenja, tada dolazi do slabljenja i rastezanja bešike, pa se i smanjuje njena sposobnost da izbaci sav urin. U tom slučaju ostaci zadržanog urina u bešici povećavaju mogućnost za nastanak urinarne infekcije, pa je jako bitno da redovno i uravnoteženo idete na mokrenje koje vam može pomoći u prevenciji.